Optymalizować samemu czy zlecać profesjonalistom?

Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa może przynieść bardzo duże oszczędności.

Jeżeli jednak będzie nieumiejętnie przeprowadzona, może również skutkować poważnymi problemami z fiskusem.

Prawo to podstawa

Optymalizacja obejmuje działania, które są zgodne z prawem. Oczywiście, żeby zmaksymalizować zyski i zminimalizować obciążenia podatkowe, warto również wykorzystywać ewentualne luki w przepisach, które umożliwiają podjęcie nieszablonowych działań celem zmniejszenia opodatkowania.

Osoba odpowiedzialna za optymalizację musi posiadać duża wiedzę prawną oraz, co niemniej ważne, doskonale orientować się w najnowszych zmianach przepisów. W ostatnim czasie wprowadzonych zostało wiele nowych regulacji podatkowych. Dlatego najlepiej, jeśli sami nie posiadamy wiedzy prawniczej, oddać obowiązki związane z optymalizacją w ręce zaufanych specjalistów.

Być na bieżąco

Dodatkowym bonusem może być fakt, że z racji wykonywanego zawodu, specjaliści wiedzą, jakie przepisy są w danym momencie dyskutowane na poziomie komisji sejmowych. W ten sposób, mogą przygotować naszą firmę do nowowprowadzanych przepisów jeszcze zanim wejdą one w życie. Ponadto, przy procesach optymalizacyjnych, podobnie jak w kwestii sporów o charakterze administracyjnym, ważnym wyznacznikiem tego, co wolno, a co będzie przez fiskus ukarane, jest judykatura. Orzeczenia, wydawane przez sądy w sprawach podobnych do naszej, interpretacje organów administracji oraz NSA, są doskonałą wskazówką dla profesjonalistów.

Księgowość i ekonomia

Specjalistyczna wiedza prawnicza jest niezbędna dla prawidłowej i efektywnej optymalizacji, jednak nie jest wystarczająca. Każde rozwiązanie optymalizacyjne, przed jego wdrożeniem, trzeba dokładnie przeanalizować pod kątem opłacalności. Może się bowiem zdarzyć, że koszty oraz nakład pracy wymagany do wprowadzenia w życie danej metody, będą przekraczały jej rzeczywistą użyteczność. Optymalizując, warto korzystać z doświadczenia innych przedsiębiorstw, a także zwracać uwagę na długofalowe skutki zmian. Optymalizacja jest więc poważnym zadaniem, w którym błąd może pociągnąć za sobą fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa. Dlatego też radzimy powierzyć zadania związane z optymalizacją podatkową specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × four =