Koniec rajów podatkowych – nowa ustawa, koniec optymalizacji?

Optymalizacja podatkowaOd 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rajów podatkowych.

Rząd próbuje w ten sposób uszczelnić system podatkowy.

Opodatkowanie spółek-córek

Zmiana w przepisach podatkowych ma utrudnić polskim spółkom unikanie opodatkowania w kraju. Zgodnie z wprowadzonymi modyfikacjami, tzw. kontrolowane spółki zagraniczne (Controlled Foreign Corporation, CFC), będą objęte opodatkowaniem w Polsce, jeżeli polska firma będzie miała w takiej spółce więcej niż 25% udziałów. Ponadto, podatek w państwie, w którym swoją siedzibę na spółka-córka, musi być o co najmniej 25% niższy niż w naszym kraju, o ile spółka nie prowadzi tam realnej działalności.

Kontrolowane spółki zagraniczne

Za podmioty tego typu uznawane będą, zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie firmy położone w państwach, które wymienione są w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, oraz w państwach, które nie wymieniają informacji podatkowych z Polską. Wykaz państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową publikuje minister finansów w formie rozporządzenia. Obecnie można na nim znaleźć m.in. Andorę, Antiguę i Barbudę, Bermudy, Hongkong, Kajmany, Makau, Mauritius, Monako, Panamę czy Królestwo Tonga. Zmienione regulacje nie znajdą zastosowania w przypadku firm kontrolowanych położonych w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeżeli spółki będą prowadzić na tych terytoriach realną działalność gospodarczą.

Czy to koniec optymalizacji podatkowej?

Zmiany w przepisach podatkowych z pewnością będą stanowić znaczne utrudnienie dla przedsiębiorstw, które unikały opodatkowania w Polsce przenosząc fikcyjnie działalność do rajów podatkowych. Wyprowadzanie dochodów poza polski system podatkowy będzie znacznie trudniejsze, a spółki-córki umiejscowione w rajach podatkowych będą zmuszone do podjęcia realnej działalności gospodarczej aby uniknąć opodatkowania w Polsce. Optymalizacja z wykorzystaniem pozostałych narzędzi, m.in. przepisów dotyczących amortyzacji, będzie jednak nadal możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + 6 =